نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

گروه زمین‌شناسی نفت و حوضه‌های رسوبی

گروه زمین‌شناسی نفت و حوضه‌های رسوبی


 

با توجه به قرارگیری دانشگاه شهید چمران اهواز در استان خوزستان به‌عنوان نفت‌خیزترین استان کشور و لزوم مطالعات تخصصی زمین‌شناسی نفت و رسوب‌شناسی در آن، گروه زمین‌شناسی نفت و حوضه‌های رسوبی در سال 1399 در دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران اهواز تأسیس گردید. از جمله مهم‌ترین دلایل و اهداف تأسیس گروه زمین‌شناسی نفت و حوضه‌های رسوبی در دانشگاه شهید چمران اهواز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

- وجود پتانسیل منطقه‌ای بواسطه ذخایر عظیم نفت و گاز و چالش‌های موجود در زمینه پراکندگی این منابع که در ویژگی‌های محیط رسوبی دیرین آن‌ها قابل جستجو است.

- امکان برخورداری از بانک اطلاعاتی و توانمندی‌های شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب که در شهرستان اهواز قرار گرفته است.

- توسعه شبکه مطالعاتی علوم زمین، ایجاد فضاهای جدید و توجه بیشتر به ارائه راهکارهای نوین جهت رفع چالش‌های موجود در محورهای مطالعاتی صنعت نفت

- ایجاد و تعیین تیم­های مطالعاتی زمین­شناسی با نگرشی ویژه بر تخصصی نمودن موضوعات زمین­شناسی نفت و علوم وابسته متناسب با میادین موجود در کشور

- پوشش مطالعاتی گسترده ملی و بین‌المللی با گشایش دیدگاه‌های جدید

- ایجاد پایگاه قوی و شاخص مطالعاتی به منظور امکان جذب دانشجویان خارجی و سرمایه در زمینه‌های پژوهشی و تحصیلات تکمیلی

- تکمیل نمودن اطلاعات رسوبی، ساختاری، ژئو­شیمیایی و پتروفیزیکی میادین اصلی کشور با انجام پروژه­های تحقیقاتی و دانشجویی

شایان ذکر است که هم‌اکنون دکتر بهرام علیزاده مدیر گروه زمین‌شناسی نفت و حوضه‌های رسوبی می‌باشند. شایان ذکر است که در حال حاضر این گروه در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در رشته زمین‌شناسی نفت دانشجو می‌پذیرد.